Önü yol Arkası dere Hamitabat köyü satılık bahçe yeri

Bahçe yapmak için harika bir yer

38.000 TL
Kırklareli / Lüleburgaz / Hamitabat
Cinsi: Tarla
m2: 800 m2
Ada No: 0
Parsel No: 4454
Köye Yakınlığı: 1500 metre
Tapu Durumu: Müstakil Tapu
Mal Sahibi: Firmamıza aittir, Komisyon yoktur.
Parsel Sorgulaması: Sorgula
  • İlan Detayları
  • Video
  • Konumu
  • Özellikler

Kırklareli Lüleburgaz Hamitabat Köyü

Müstakil Tapudur (Tek tapu)

Önünden yol geçiyor. Arkasından Tertemiz berrak bir dere geçiyor.

Meyve bahçesi piknik alanı yapmak isteyenlere mükemmel bir yer.

Köyü genişlediği alana doğrudur. Uzun vadede kazanç getirecek bir tarla.

hamitabat satılık bahçe arsası
 


Hamitabat köyü Lüleburgaza 20km uzaklıkda yer almaktadır. Köy Lüleburgazın en büyük köylerindendir. köyün geçim kaynakları modern ziraat, hayvancılıkdır. Ayrıca hayvancılık koperatifine ait et tanzim satışları ve ayrıca sucuk fabrikasıda vardır. Bunların yanı sıra köyde 25 ayrı noktadan doğalgaz çıkarılmaktadır. Hamitabatta ayrıca termik santralde vardır. Köylülerin kendi ektikleri ürünleri getirip sattıkları köylü pazarıda bulunmaktadır..

hamitabat satılık bahçe arsası


Tarla Müşterilerinin ekserisi istanbuldandır. Bu sebeple köy devamlı olarak büyükmekdedir. Değer kazanan bir bölgedir. Her sene, evvelki yıla kıyasla arazi fiyatları %26 ila %49 arasında fiyatları artmaktadır. Hamitabatta içmesuyu şebekesi vardır. Köy yolları parke taşlıdır. köyde ayrıca elektirik, telefon, adsl bulunmaktadır. Ayrıca köyün iki tane akaryakıt istasyonu vardır. lokanta vardır. Bunların dışında köyde 5 yıldızlı hotel & spa vardır. Cihanın her yerinden bağları sepebiyle otele misafirleri gelmektedir.. köyde ilköğretim ve ortaokul bulunmaktadır.köyde kardeş çocukları ile evlenme yapılmamaktadır. Dünürcülük ve evlilik merasiminde eski örfler halen devam etmektedir. Sağdıç, aret (ahiretlik) gibi yakın arkadaşlıklar sürdürülmektedir.

Tarihçesi

 

hamitabat satılık bahçe arsası


İdalara nispeten köyün ismi osmanlı sultanlarından 2. Abdülhamidden gelmektedir. Bulgaristanda varlığını sürdürmekte olan türk kökenli insanlar osmanlı padişahına bu bölgeye yerleşmek nedeniyle müracatta bulunurlar. padişah ise bunu isminin geçtiği bir ad koydukları taktirde kabul eder. Bu sebep ile hamid in güzelleştirdiği yer manasına gelen hamitabat olur adı. abad kelimesi şu anda bile asyada güzel yer anlamında kullanılıyor olması ve Abdülhamid in Türkleri Trakyaya yerleştirme projesi olması nedeni ile gerçek görünmektedir.
 

hamitabat satılık bahçe arsası


Köyün bu varolan adı yanında, insanlar arasında kullanılan bir de başka ismi vardır: "Domuzorman". Domuzorman adının niçin konulduğu hakkında kesin bilgi yoktur. fakat, köyün ormanlık bir mevkide kurulu bulunması sebebiyle ve çevrede domuzların epey olması sebebiyle halk arasında domuz ormanı olarak söylendiği anlatılsa da, bu adın köy sakinlerinin göç ettiği bölge ile alakasının olması olasılığı daha kuuvvetlidir. Zira günümüzde Bulgaristan sınırları içinde Varna'ya yakın bir yerde "Domuz-Orman" adında bir bölge bulunmaktadır ve bu yer Hamitabat a yerleşenlerin daha eskiden ikamet ettiği Varna-Filibe-Burgas şehirlerinin çok yakınındadır. Bir başka fikire göre de, bu bölgenin adı köy kurulmadan önce Domuz Ormanları'dır. Bu sebeple köyün Domuz Ormanı adı ile bir ilgisi olmayıp, köy kurulmasından önce ormanların ismi olarak geçmektedir.
 

hamitabat satılık bahçe arsası


Köyün ilk yerleşenlerinin ağırlıklı olarak, bugün Bulgaristan hudutları dahilinde bulunan Deliorman bölgesinden oldukları ve kendilerini "gacal" diye tanımladıkları bilinir. kullandıkları lehçe Gagavuz Türkçesi'ni andırır ("h" harfinin yutulması ve "ş" harfinin "j" gibi söylenmesi v.s.) Köy halkının lakaplarından, tüm Balkan coğrafyasında olduğu gibi, burada da çok çeşitli Türk boylarına mensup insanların hep birlikte yaşadığı sonucuna ulaşılabilir (Çıtak, Komanlı v.b). hamitabat satılık bahçe arsası

 


 
Benzer İlanlar